Biztos pontok az identitáserdőben

Ártatlan és logikus dolgok (részlet)

2021. május 23. 17:34 - Szilvió

Párhuzamos monológunk az f21.hu-n

Bálint Zsófiával az elmúlt félévben részt vettünk a Független Színház Roma hősök projektje által szervezett egyetemi kurzuson, amelynek a keretében a storytelling módszerének és a kisebbségi reprezentációs törekvéseknek a közös lehetőségeiről gondolkodtunk. A kurzus egyik lehetséges kimenetele egy művészeti alkotás volt, Bálint Zsófiával mi a storytelling monológszerű, személyes jellegét szerettük volna megmutatni a mi romákkal való találkozásaink kapcsán, örömünkre pedig az f21.hu közölte az írást. A blogon most csak egy rövid részletet mutatok:

Nálunk voltak a faluban cigányok, és bírtuk őket. Margit néni a hóna alatt vitte mindig a kenyeret, nem csíkos szatyorban, mint a többiek, és ez szép volt. Mindig néztem a buszmegállóból, hogy mennyire logikus ott vinni. A csíkos szatyor nekem is mindig vágta a kezemet, de ő a hóna alatt vitte, ami beláthatóan okos dolog. Sanyi bácsival mindenki incselkedett, és ő is velük a maga kora szerint. Azt szerettem a Sanyi bácsiban, hogy mindenkire figyel, mindenkinek van mit mondania, mindenkivel tud együtt nevetni.

Tavasztól őszig a hátsó udvarban ültek, de oda is beláttunk az utcáról, amikor elmentünk előttük. Körbe ült az egész család. Margit néni középen, arccal a kiskapu felé, hogy lásson minden érkezőt. Az volt a fő hely. Sanyi bácsi mindig máshol, az mellett, akivel éppen beszélt. Mindig mesélt valamit. Szépen éltek, hazajártak a gyerekeik, az unokákkal játszottunk, ha punyát csináltak, mi is ettünk. Szerettem a punyát, sós uborkával, frissen. Mint a nyárnak, olyan volt az íze.

A novella egészében itt olvasható.

d4-2402-bearbeitet-2.jpg

Kép forrása: Jesco Denzel – St. Jacques Gypsies

Szólj hozzá!

Legyen üdvözölve a kutatóblogomon!

2021. május 16. 20:39 - Szilvió

Köszöntöm a Biztos pontok az identitáserdőben kutatóblogon!

Veszprémi Szilveszter vagyok, költő, blogger, egyetemi hallgató és a blogbéli minőségemben kutató. A még szűk behatárolás előtt álló érdeklődési területem az identitásirodalom, a kultúrában folyó többségi-kisebbségi párbeszéd és a kisebbségek irodalmi reprezentációja. A folyamatban lévő két kutatásom közül az egyik a cigány mesék változásait vizsgálja, amit azért fontos alaposan ismerni, mert ötven évvel korábban még csak éledezett az írott roma kultúra, így a szájról-szájra hagyományozódott mesemondás volt a roma nyelvi kultúrának szinte az egyetlen eszköze, míg ma a roma mesék szépirodalmi alkotások, amelynek szerzője van, a szövegük pedig rögzült. Most úgy képzelem, hogy ez a kutatás viszi majd a hátán a blogot, mert a következő időkben szeretnék aktív meseolvasással foglalkozni, illetve szeretném azt vizsgálni, hogy milyen kritikai és befogadói közegbe érkeztek meg ezek a mesék.

A másik aktív kutatásomban az elsőgenerációs-értelmiségi önéletírás műfaját szeretném körüljárni, alapvetően (Milbacher Róbert fontos esszéjét idézve) a kulturális migráció szemszögéből, szintén egyfajta kisebbségkutatásként, amely a kulturális mobilitás kríziseit kívánja kisebbségi tapasztalatként vizsgálni.

Az közös ebben a két kutatásban, az az, hogy az identitásról kívánnak valami nagyon egyértelműt elmondani. A roma mesék mind közösségi, mind kisebbségi szövegekként azt a kérdést járják körül, kik is vagyunk mi, és ugyanez a legfőbb kérdése az önéletírásoknak is: Ki vagyok én, és hogy váltam épp azzá?

Amikor a blog címét adtam, lehet, hogy nagyot vállaltam. Olyat, amit igazán senki nem tudna biztosítani. Kérdés az, hogy a XXI. században beszélhetünk-e egyáltalán bármilyen biztos dologról, pláne az identitás tekintetében, mégis, bízom benne, hogy egy-egy reflexió, vagy a kutatási témáik iránti lelkesedésem, vagy legalább a kérdésfelvételek minősége biztos pont, egy biztos tisztás tud lenni az identitáserdőben.

Veszprémi Szilveszter

veszpremi_szilveszter.jpg

Néhány link más munkáimhoz:

MTMT adatlap
Egy meleg srác olvas blog
Eközben Szegeden blog

A profilfotó Kiss Ferenc Mátyás munkája

Szólj hozzá!
süti beállítások módosítása